Ověřování informací hrou

pondělí 22. duben 2024, 16:00

Bonusová přednáška v rámci Univerzity volného času

Workshop má délku maximálně 120 minut (včetně pauzy). Zaměřuje se na ověřování informací a zlepšení schopností vyhodnotit kvalitu informací, což má za cíl pomoci účastníkům a účastnicím workshopu lépe se orientovat v informacích, vyhnout se dezinformacím a získat kvalitní podklady pro rozhodování (nejen) před volbami. V aktuální podobě workshopu se zaměřujeme zejména na témata spojená s EU, a to s ohledem na volby do Evropského parlamentu v červnu 2024. 

Workshop se skládá ze dvou hlavních částí: první část tvoří herní aktivita, kde senioři pracují v malých týmech a prakticky zkoušejí ověřovat informace v textech a pomocí obrázků. Pracují na třech úkolech ve formě pracovních listů a těmito úkoly je provází společný příběh – cesta na dovolenou do Chorvatska, která se různými způsoby komplikuje. Vyřešením všech tří úkolů ale pomyslně úspěšně dorazí na vysněnou dovolenou. Cílem této části je zprostředkovat seniorům zkušenost s ověřováním informací a zlepšit jejich schopnost rozpoznat fakta, názory a chybné informace.

Ve druhé části workshopu následuje debata, ve které se reflektují témata z první herní části. Jde o klíčovou součást workshopu, ve které ukazujeme na příkladech, jak lze znalosti a schopnosti získané v úvodní herní části uplatnit v každodenní mediální praxi. Zároveň počítáme s prostorem pro diskuzi, kde senioři mezi sebou mohou sdílet své zkušenosti s médii.

V této druhé části pracujeme s metodikou pěti klíčových otázek (JSNS) a učíme se ji aplikovat na konkrétních příkladech článků. Tyto články se týkají zejména témat souvisejících s volbami do EU a EU samotnou.

 

Akci pořádá spolek Fakescape a Kancelář Evropského parlamentu v ČR.

Další informace

  • místo konání:Klubová scéna, M-klub
  • termín konání:pondělí 22. duben 2024, 16:00
  • vstupné:zdarma

jarmarky logo2

« Duben 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři