Karásek, Londýn, Oboroh ve Vys. Mýtě - OBOROH je ...

sobota 17. duben 2010

Oboroh je primitivní přístřeší na čtyřech kůlech, kde najde zvěř v zimě potravu a člověk útočiště v čase nepohody. Toliko slovník.

V sobotu 17. 4. 2010 našla asi stovka lidí útočiště ve vysokomýtském M-klubu, kde se uskutečnil koncert Sváti Karáska s Londýnem a křesťanské folkrockové kapely Oboroh.  Fotogalerie z koncertu zde.

Svatopluk Karásek je hudebník, evangelický farář a chartista. Sváťa Karásek je jednou z největších legend domácího undergroundu. Roku 1976 byl spolu se skupinou The Plastic People of the Universe odsouzen na osm měsíců. Roku 1977 podepsal Chartu 77 a roku 1980 emigroval do Rakouska, odkud odešel do Švýcarska. Po roce 1990 se vrátil do ČR a v roce 2002 byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Přesto, že se angažoval v české undergroundové hudbě, účinkoval na festivalech druhé kultury, tak se hudebnímu zaměření českého undergroundu vymykal. Jeho umělecká tvorba plně vycházela a vychází z černošských spirituálů a blues. Jeho písně drží posluchače doslova v zajetí a poskytují hodnotnou výpověď. Ve Vysokém Mýtě ho doprovázel na akustickou kytaru skvělý kytarista Londýn /ex - Hever and Vazelína/. Zazněly písně jako Orel, Havaj, Oni se tulej, Ten den. Londýna jsem až do včerejšího večera neznal, ale je to hodně zajímavý člověk, jak po stránce fotografické , tak i po stránce hudební.

Oboroh je křesťanská folkrocková kapela. Vznikla v roce 1989 ze starší undergroundové bezejmenné skupiny, jejíž repertoár tvořily folk-rockové úpravy biblických žalmů podle moderního ekumenického překladu. Kapelníkem je Stanislav (Slávek) Klecandr. Ve skupině také od začátku působí bubeník, zpěvák a v současnosti klávesista Roman Dostál a s menší přestávkou na začátku 90. let také kapelníkův bratr Václav Klecandr.

Oboroh nám představil jak staré písničky, tak i písně z připravovaného CD, které se jmenuje „Ve věci probuzení", které vyjde začátkem května. Více o tomto CD na http://www.oboroh.cz/.

Osobně se přiznám, že jsem šel na tento recitál s obavami, ale byl jsem mile překvapen a vřele doporučuji.

Ivan Bllemby Krejza

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři