JAKÝ BYL TÝDEN HUDBY 2010

pátek 25. červen 2010

Program 11. ročníku:
Pondělí 2. 8. od 19.00 Funktomass Muziga
Úterý     3. 8. od 19.00 Trio de JaneiroWabi Daněk
 

Středa  4. 8. od 19.00 Krajda Blues ? Alek Mroźek & Gene Loska (PL)
Čtvrtek 5. 8. od 19.00 Roz2ka na 3,5 jacka Jolly Joker
Pátek  6. 8.  od 17.00 Morrow ? Ty Syčáci ? Už jsme doma 

Fotografie z TH 2010.

TÝDEN HUDBY 2010

(11. ročník)

Festival Týden hudby ve Vysokém Mýtě se konal letos pojedenácté. Jedná se o tradiční kulturní akci, kterou každoročně navštíví 2 000 - 3 000 posluchačů z celého kraje. Letošní ročník se konal ve dnech od 2. do 6. srpna na náměstí Přemysla Otakara II. Koncerty začínaly v 19 hodin, výjimkou byl pátek, kdy se hrálo už od 17 hodin, protože nás namísto dvou kapel čekaly hned tři.

Při výběru interpretů se snažíme, aby bylo zastoupeno co největší množství hudebních žánrů - od folku a country, přes jazz, swing, pop, pop rock až po hudbu čistě rockovou. Jednou ze základních vlastností festivalu je tedy jeho multižánrovost.

Letošní ročník se však svou dramaturgií od minulých let trochu lišil. Dříve vystupovaly v roli předskokanů  skupiny z okolí, které se (pokud možno) žánrově blížily hlavní kapele večera. Snažili jsme se také vybírat interprety, kteří v daném roce v Mýtě ještě nevystupovali. Letos se však od 19 hodin (v pátek od 17 hodin) představily skupiny, které možnost zahrát si na festivalu získaly jako cenu za postup do finále soutěže Bigboš 2009, jejímž pořadatelem je Vojta Sedláček (No Pasivo o. s.).

Další změnou oproti minulým letům bylo podium. Dříve se koncertovalo na malém podiu ve stanu, což poměrně omezovalo - a to jak zvukaře, kteří bojovali s nevhodnými zvukovými vlastnostmi stanu, tak také diváky, kteří byli omezováni poměrně malým a uzavřeným prostorem. Letos jsme měli zapůjčené profesionální podium (6 x 8m), celý prostor se tím otevřel a vyřešily se tak oba problémy najednou. Stan sloužil jen jako ochrana před nepřízní počasí a jako zázemí pro stánky s občerstvením. Počasí sice hrozilo průtržemi, ale nakocec se všech pět večerů obešlo bez dešťových kapek. 
Během Týdne hudby vystoupilo 11 hudebních skupin. Představily se kapelky z celé republiky, včetně již zmíněných skupin regionálního charakteru. 
Jedenáctý Týden hudby odstartovala kapela Funktomass („Funk-jazz-rap úderka s dvojciferným počtem členů. Velvyslanci pardubického podsvětí," jak skupina uvádí), pak se publiku představila "domácí" Muziga (kapela manželů Vedralových, letos v nové sestavě: Helena Vedralová - zpěv, housle, viola, Jiří Vedral - zpěv, kytara, Bharata Rajnošek - saxofony, trubka, flétna, Petr Kořínek - kontrabas, Petr Mori - bicí, perkuse.)
V úterý vystoupil opět jeden z vítězů Bigboše 2009, kapela Trio de Janeiro z Litomyšle se skvělou zpěvačkou Veronikou. Po nich přišla na řadu stálice naší folk&country scény Wabi Daněk. Na Wabiho se náměstí zaplnilo asi nejvíc...  Středeční program rozjela partička Krajda Blues z Vysočiny, která se stala v porotcovském hlasování absolutním vítězem soutěže Bigboš 2009. Po nich zahrál letošní zahraniční host festivalu (také ve stylu blues): Alek Mrozek & a Gene Loska z Polska. Alek Mrozek patří v Polsku mezi špičku, svou hrou na kytaru připomínal Michala Pavlíčka.
Ve čtvrtek publikum rozehřál vítěz diváckého hlasování Bigboše - Roz2ka na 3,5 jacka, punkový nátěr z nedaleké Vraclavi. Kluci se toho nebáli a dali do koncertu pořádnou dávku energie. Na ně pak navázal Jolly Joker (hardcorová klubová legenda z Prahy).
Pátek byl asi nejpestřejší a začínalo se už v pět odpoledne. První byli vysokomýtští Morrow, zřejmě nejtvrdší muzika celého týdne, následováni alternativou v podání kapely Ty Syčáci, s frontmanem a fyzickým básníkem Petrem Vášou. Festival uzavřela ostřílená kapela Už jsme doma, která letos slaví 25 let a kterou již vysokomýtské publikum dobře zná. Dvěma posledně jmenovaným kapelám vyšla nová CD a od září startují společné turné. 
Za to, že tenhle festival jede dál, děkujeme městu Vysoké Mýto, dík patří i partnerům akce. Už 5. rokem je generálním partnerem festivalu firma Mikroelektronika s. r. o. Vysoké Mýto, dalšími partnery jsou Hotel & Restaurace Pod věží a RM studio Vysoké Mýto.
Díky i všem ostatním, co pomohli, a za rok zase na vysokomýtském náměstí na  viděnou....

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři