BÍNA a URBANEC - reportáž

středa 15. září 2010

25. září proběhl v M-klubu koncert Zdeňka Bíny a Honzy Urbance, který odstartoval novou sezónu na Klubové scéně. Na své si přišli všichni příznivci náročnější hudby a večer byl vygradován jam sessionem, na kterém vystoupila Hanka, zpěvačka z kapely Nil, Honza "Afro" Jovbak z Tria de Janeira a Láďa Daťka z Tržku. Děkujeme Vám za návštěvu a těšíme se na další akce.

FOTKY Z KONCERTU NAJDETE ZDE. Brzy se též můžete těšit na jedinečnou videoreportáž z koncertu s rozhovorem, kde Zdeněk Bína prozrazuje své plány do budoucna a hodnotí společné vystupování s Honzou Urbancem.  Vojta Sedláček

ROZHOVOR:

Zdeňku, od letošního února vystupujete v akustickém duu s Janem Urbancem. Jak vnímáte tuto vaši životní etapu?

Je to pro mě symbol a naplnění v tom, že by hudebník měl vytvářet pokaždé takovou hudbu, jaká se v něm odehrává. A velká radost, když spolu hrajou lidi, kteří hudbu (všechny její nuance) a zároveň i věci v životě, vnímají úplně stejně.

 Nepřemýšlíte o návratu k -123minut?   

Minuty beru přirozeně jako jednu etapu mýho života a tím, že se člověk vyvíjí a není stejný jako před dvanácti lety, tak si v tuhle chvíli znovuobrození Minut nedokážu představit.   

Bude to bezmála rok, co jste s -123minut vydali album Dream. Jak ho s odstupem hodnotíte?
   

Podle mě to bylo v Minutách maximum, co jsme mohli vytvořit a mám pocit, že to je nejlepší deska Minut.   

Vaše koncerty jsou známé tím, že na posluchače přenášíte obrovské množství energie. Kde tu energii, za ta dlouhá léta koncertování, nacházíte? Čím se „dobíjíte"?
   

Často jsem nad tím přemýšlel, jak je možné, že po x dnech na šňůře má člověk při koncertě energii, když je před koncertem přitom úplně vyřízenej. A tak mám pocit, že když člověk koncert prožívá do hloubky, tak je do něj od někud vléváno tolik energie, aby se to dostalo k lidem. Konkrétně mně se to spíná vždy, když obrátím mysl od sebe směrem k posluchačům.   

Na závěr bych trochu odlehčil. Víte o tom, že o vás vznikají muzikantské vtipy? Třeba tenhle: Zdeněk Bína je jediný člověk, který umí hrát na kytaru lépe, než Chuck Norris. Dále jsem se setkal s tím, že spousta kytaristů chodí na zkoušky s novými nápady a zbytek kapely na to: „Hm, sice dobrý, ale tohle už hrál Bína..." nebo říkají: „To jsou Minuty". Setkal jste se už s tím? Co na to říkáte?
   

To jsem nevěděl :) . Ale hodně mě to rozesmálo. A k tomu dalšímu možnému ovlivnění muzikantů bych řekl, ať si s tím nelámou hlavu, ať hrajou, co je spontánně napadne, a hlavně ať to moc nekoumou.   

Zdeňka Bíny se ptal Vojta Sedláček

Média

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři