Nazareth zahráli v Mýtě!

pátek 20. červen 2014, 23:00

V pátek 20. 6. 2014 zahrála legendární skupina Nazareth v M-klubu ve Vysokém Mýtě. Tato skotská kapela dorazila do Mýta ve složení Pete Agnew, Lee Agnew, Jimmy Murrison a Linton Osborne. Nový zpěvák Linton Osborne nenechal nikoho na pochybách, že s jeho příchodem dostal Nazareth novou energii. Kapela potěšila své fanoušky skoro dvou hodinovou show a nechyběly hity jako Love Hurts, Dream On nebo Hair of the Dog. Koncert navštívilo více než 700 lidí.

Fotky od Ivana Krejzy najdete ZDE.

 Pete Agnew (baskytara) nám pro Vysokomýtský zpravodaj odpověděl na několik otázek.

* Vím, že jste byli v České republice již několikrát. Co vás sem znovu a znovu přivádí?

Ano, Česká republika je jednou z našich nejoblíbenějších zemí ke koncertování. Myslím, že je to krásná země. Hodně nám připomíná domov. Víte, když projíždíme Českou republikou, krajina v ní se velmi podobá té ve Skotsku. Od chvíle, kdy jsme zde poprvé koncertovali (tenkrát ještě v bývalém Československu), jsme navázali vždy velmi dobrý vztah s českým publikem. A to samé je i na Slovensku. Když jedeme do České republiky, vždy říkáme: "No jo, skvělý". Předposlední album jsme nahrávali dokonce v Praze, jen kousek od Prahy. Chodívali jsme po Praze v noci tančit. A líbilo se nám tam natolik, že jsme se zde rozhodli nahrát album. Měli jsme se tam skvěle a bylo to dobré album. Máme zde spoustu přátel. A to je ten důvod. No, je tu spousta důvodů. Je to dobrá „rocková" země. Víte, některé země rockují, mají rádi rockovou hudbu, a Česká republika je jedna z nich. A to je skvělé.

* Měli jste čas podívat se po okolí Vysokého Mýta?
Šel jsem dnes ven a věřili byste tomu, že jsem ztratil? Chtěl jsem si místo ke koncertování prohlédnout. Někdo z hotelu mi řekl: "Je to tímto směrem". A já jsem chodil a chodil. Pak jsem se dostal i na náměstí. Byl tam velký stan, tančily tam mladé dívky, měly tam pod stanem taneční vystoupení. Je to pěkné místo, pěkné město. Jídlo v hotelu je vynikající, opravdu skvělé.

* Když jste procházel po ulicích, poznávali vás lidé?
No, to se stává. Vidíte lidi kolem a zároveň slyšíte: "Znáte ho?" Ale naštěstí lidé tady jsou trochu nesmělí, takže vás nepronásledují, ale poznají vás, ať jdete kamkoli...

* Začali jste hrát v roce 1968....
Vlastně si myslím, že jsem začal hrát již v roce 1961 s touto kapelou, která nakonec přešla v Nazareth. Kluci odcházeli, další se přidávali. Dan se k nám připojil v roce 1966 nebo 1965?

* Co považujete za nejlepší období své kariéry?

Nejlepší a nejúspěšnější dobou byla 70. léta, protože to bylo období, kdy koncertovaly kapely jako Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath, Led Zeppelin. Toto trvalo deset let. Prodávali jsme samozřejmě spousty a spousty nahrávek. V současné době nikdo nahrávky neprodává, protože každý je krade z internetu. Nemá smysl prodávat nahrávky. Pokud chcete vydělat peníze, tak na toto prostě zapomeňte.
80. léta byla mizerná, protože nikomu se rockové kapely nelíbily. 80. léta byla dobou, kdy přišli do módy noví romantici a s nimi všechny ty elektronické hlouposti. Vždyť víte, všechny ty klávesy a tak. To bylo příšerné. Skupiny, které byly schopné přežít 80. léta a ještě se jim dařilo dobře, jo, to byly skutečné kapely. Poté v 90. letech to všechno zase vypadalo dobře. Znovu se začaly objevovat kytarové kapely, začínaly mladé kapely jako například Oasis. Lidé znovu zpívali písně a bylo to dobré. Nyní je to zpátky v úpadku.
Dnes hrajeme publiku, které je stále ve stejném věku jako publikum, kterému jsme hráli v roce 1970. No, je tu i několik starších, samozřejmě. Ale když se podíváte na přední část pódia, když se podíváte dopředu, oni jsou všichni opravdu ve stejném věku jako před čtyřiceti lety.

* Vím, že máte ve skupině nového člena, mladšího než jste vy.
Ach, než jsem já? Jistě. I Santa Klaus je mladší než já. Každý je mladší než já. Linton je stejně starý jako Lee, bubeník. Narodili se oba ve stejném roce. Ale Jimmy se narodil v šedesátých letech, v polovině šedesátých let. A já jsem se narodil v průběhu války.

* Řešíte někdy problémy mezi „starší" a „mladší" generací?
Vůbec ne, pokud jde o psaní, tihle kluci mají spoustu nových myšlenek a to je skvělé. To nové album, které jsme natočili, má stejně dobré hodnocení jako jakékoliv naše jiné dřívější album. Tihle kluci napsali všechny skladby. Každopádně jsou mladší než já, ale nejsou úplně mladí. Jsou to čtyřicátníci -Jimmy (48), Lee (43), Linton (42)... a nechci vůbec přemýšlet o tom, v jakém věku jsem já. Je dobré mít kolem sebe lidi – řekněme – z jiné doby. Faktem je, že máme všichni rádi stejnou hudbu. Ale i oni mají také rádi něco, co se nelíbí zase mně. A tak to je. Každý je jiný, víte.

* Jaký je Váš nejoblíbenější song a jaká píseň je nejžádanější?
No, to záleží na tom, kde právě jste. Kdybyste byli v Brazílii, tam požadují písně, které třeba ani neznáte. Jezdíme do Ruska, hrajeme píseň s názvem We are animals, a je to ten největší hit, jaký jsme kdy měli v Rusku. A my ho zde ani nemáme v repertoáru. Nikdo ho nezná, takže to, jestli je píseň opravdu velkým hitem, opravdu záleží na tom, kde jste. Ty..., myslím ty největší hity, které ve světě máme, jsou Love hurts, ale v Evropě to byl Dream on, This flight tonight. Toto jsou hity, které se vám líbí. Pokud jde o alba, jsou žádané různé písně.
A pak, pokud získáte opravdové fankluby, tak chtějí něco, co jste ještě nikdy nehráli, protože jsou otrávení poslechem stále stejných písní, které se hrají, když jdete na pódium. Ale ve skutečnosti to, co děláte, je, že jste jak lidský jukebox hrající hity, protože to je to, co lidé znají. Lidé chtějí slyšet písně, které znají, ale musíte uchovávat i repertoár nový, musíte hrát nějaké nové věci.

* Závěrečná otázka, jaké plány máte do budoucnosti?
V současné době je to teprve pátá show, na které jsme vystupovali s Lintonem. Byl jsem koncem roku velmi nemocný, takže jsme nevěděli, co bude. Jsme zpět a připraveni. Nyní jsme na turné v České republice, pak jedeme domů na jeden den a na měsíc odjíždíme do Kanady, která pro nás byla velmi dobrým trhem. Z Kanady máme více zlatých a platinových alb než z kterékoliv jiné země. Ve stejnou dobu byla v Kanadě tři alba v TOP 20. Zajímavé bylo, že zde probíhaly dvě turné ve stejnou dobu. A byl tam Elvis. A my měli vyprodáno rychleji než on. A tak to je...

Musím Vám říci, že jste předvedli skvělé představení. Velice jsem se bavila a jsem si jistá, že spolu se mnou i ostatní diváci. Mnohokrát děkuji, opravdu to byla skvělá show.

Rozhovor vedla Romana Čiperová.

« Leden 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři